+48 601 734 855

zadzwoń teraz

biuro@dzsystem.pl

napisz do nas

62-652 Chodów

Chodów 1/1

FAQ - Najczęstsze pytania

1. Jakie są objawy braku konserwacji?

Pierwszymi objawami, że na płycie nie dzieje się dobrze są zazwyczaj stojące po kilkanaście godzin, a nawet dni kałuże po padającym deszczu. To znak, że płyta nie ma żadnego drenażu. Granulat został tak szczelnie ubity, że przepuszcza wodę bardzo wolno lub nie robi tego wcale. Płyta staje się nierówna i bardzo twarda, zdecydowanie także spada jakość gry, i bywa, że stojąca woda uniemożliwia przez dłuższy okres korzystanie z boiska.

Na zaniedbanej płycie boiska już po 3 - 4 miesiącach dochodzi do nieodwracalnych w skutkach zmian. Źdźbła sztucznej trawy zostają ubite i łamią się. Nie da się rozpoznać pojedynczych źdźbeł. Ginie efekt sprężystości na płycie. Piłka zdecydowanie gorzej się odbija, na takim boisku zdecydowanie łatwiej również o kontuzję, a odniesione obrażenia po upadku są poważniejsze. Płyta przypomina boisko asfaltowe, na którym stawy narażone są na dużo większe obciążenia.

Jeśli trawa się połamie to jedynym rozwiązniem, które nada płycie na nowo odpowiednie parametry gry, sprężystość i równą powierzchnię jest wymiana całej sztucznej nawierzchni. Jeśli trawa jest już połamana, to nie mają sensu żadne zabiegi wzruszania, dosypywania granulatu, czy czyszczenia powierzchni. Taką płytę należy tylko i wyłącznie wymienić.

2. Jak zabezpieczyć się przed skutkami finansowymi w przypadku zniszczenia nawierzchni boiska ze sztucznej trawy?

Należy przpeprowadzać systematyczną konserwację a fakt ten odnotowywać w specjalnej książce serwisowej lub poświadczonym harmonogramie przeprowadzanych zabiegów na sztucznej trawie.
Brak takiego harmonogramu, książeczki serwisowej lub faktur dokumentujących przeprowadzanie opisanych zabiegów stanowi utratę gwarancji, rękojmi czy wszelkich reklamacji związanych z użytkowaną nawierzchnią.

3. Czym jest sztuczna trawa?

Sztuczna trawa produkowana jest w technologii tkania, opartej na włóknie polipropylenowym, polietylenowym lub poliamidowym. Jej podstawowymi parametrami technicznymi są: wysokość całkowita, gęstość (ilość włókien znajdujących się na metrze kwadratowym nawierzchni), ciężar włókna (DTEX) oraz rodzaj włókna, z którego jest wykonana. Trawa syntetyczna składa się z osnowy, bazy tkanej najczęściej z włókien polipropylenowych oraz z przetkanych przez osnowę i połączonych w pęczki włókien, tworzących runo. Osnowa z przetkanymi źdźbłami zabezpieczona jest od spodu przed wyrwaniem warstwą lateksu. Woda odprowadzana jest poprzez wykonane w osnowie otwory. Trawę syntetyczną produkuje się w kolorze zielonym (w różnych odcieniach) oraz czerwonym. Linie boisk wykonywane są w kolorach białym, żółtym lub czerwonym

4. Jak nawierzchnia ze sztucznej trawy wpływa na bezpieczeństwo zawodników

Wykonanie boiska z trawy syntetycznej zapewnia jego użytkownikom bezpieczeństwo i komfort gry. Sprężystość podłoża znacznie zmniejsza ryzyko powstania urazów i kontuzji, zaś wszelkie walory trawy naturalnej, takie jak możliwość wykonywania na niej poślizgów i nagłych zwrotów zostają zachowane. Boisko z trawy syntetycznej to również większe bezpieczeństwo ekonomiczne. Producenci udzielają długich gwarancji na tego typu nawierzchnie, ze względu na ich dużą, nawet piętnastoletnią żywotność.Warunkiem jest przeprowadzenie systematycznej konserwacji i bieżącej pielęgnacji nawierzchni.

5. Czym jest powierzchnia poliuretanowa?

Sportowe nawierzchnie poliuretanowe przeznaczone są do obiektów zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Ich podstawową zaletą jest bardzo wysoka elastyczność i sprężystość, a co za tym idzie wysokie bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Wykonywane są na bazie wysokojakościowych, syntetycznych komponentów poliuretanowych oraz granulatów gumowych typu SBR i EPDM. Nawierzchnie poliuretanowe mają jednolitą powierzchnię, są trwałe, odporne na starzenie i promienie UV, łatwe w konserwacji, a koszty ich utrzymania są niewielkie.

KONTAKT I ADRES

DZ SYSTEM Leszek Drążkiewicz

Chodów 1/1

62-652 Chodów

tel. +48 601 734 855

biuro@dzsystem.pl