+48 601 734 855

zadzwoń teraz

biuro@dzsystem.pl

napisz do nas

62-652 Chodów

Chodów 1/1

Blog

Zima na Orliku - odśnieżanie boisk i obiektów sportowych

Sezon zimowy jest dla większości zewnętrznych obiektów sportowych, w tym kompleksów Orlik 2012, czasem względnego spokoju. Zawodnicy z reguły korzystają z hal sportowych, a wiele dyscyplin na czas zimy zawiesza swoją działalność.

Mróz i śnieg, o ile spadnie, powodują , że nawierzchnie sportowe, zarówno sztuczna trawa, jaki poliuretan nie są użytkowane, a w ich strukturze mogą zachodzić niekorzystne zjawiska. Sztuczne nawierzchnie nie lubią ekstremalnych temperatur, ani tych wysokich (30+), ani tych zbyt niskich (-20).

Oczywiście, wiele boisk jest użytkowanych także w okresie zimowym. Przy odpowiedniej technice można usunąć warstwę śniegu i korzystać z boisk. Pamiętać jednak należy, aby przy odśnieżaniu pozostawić na trawie minimalną warstwę śniegu ( do 10 mm) i tak odśnieżać, aby nie naruszać struktury sztucznej trawy. Najlepiej użyć do tego celu odśnieżarki wirnikowej z odrzutem śniegu.

Niewłaściwym jest odśnieżanie za pomocą łopat, szufli i podobnego sprzętu. Takie odśnieżanie powoduje podrywanie, wyrywanie źdźbeł trawy i jest zaczątkiem potencjalnej usterki czy uszkodzenia nawierzchni. Ponadto, zgarniając śnieg, przy okazji zgarniamy również granulat, który zamiast wypełniać  sztuczną trawę, zaczynamy przemieszczać w kierunku odśnieżania.  Taki sposób odśnieżania po okresie zimowym pozostawia swój ślad w postaci zwałów granulatu na obrzeżach boiska i braki granulatu na znacznych powierzchniach murawy.

Jest to działanie nieodpowiedzialne i prowadzi do przyspieszonego zużycia nawierzchni

Używanie niewłaściwego sprzętu do odśnieżania nawierzchni poliuretanowych również wiąże się z ryzykiem uszkodzenia nawierzchni, spowodowania drobnych uszkodzeń w poliuretanie. 

KONTAKT I ADRES

DZ SYSTEM Leszek Drążkiewicz

Chodów 1/1

62-652 Chodów

tel. +48 601 734 855

biuro@dzsystem.pl